Terapia

 

Dom Pomocy Społecznej oferuje swoim mieszkańcom różne rodzaje terapii. Dobór odpowiedniej formy  jest ustalany w indywidualnym planie wsparcia przez zespól opiekuńczo – terapeutyczny i, jeśli to możliwe, przez samego mieszkańca. Obecnie prowadzone są  następujące formy terapii:

– Rehabilitacja zajęcia prowadzi technik fizjoterapii. Odbywają się codziennie od pn. do pt. w godzinach od 8 do 16, według zaleceń lekarza pierwszego kontaktu. Prowadzone są zgodnie z planem, który zapewnia mieszkańcom kolejność ćwiczeń od przygotowania i rozgrzania pola zabiegowego poprzez ćwiczenia dostosowane do typu schorzenia. Dzięki odpowiedniej kolejności przeprowadzonych ćwiczeń, a także ich systematyczności, często udaje się przerwać proces chorobowy lub spowolnić jego postępowanie. Podczas rehabilitacji wykonywanuje się hydromasaż, suchy masaż, laser, ćwiczenia czynne i bierne (na przykład ćwiczenia z piłką lekarską, ćwiczenia na wałku, ćwiczenia na materacu i przy drabinkach). Do ćwiczeń wykorzystuje się laser, suchy basen, steper, bieżnię, rower stacjonarny, drabinki oraz inny sprzęt pomocniczy.

– Arteterapia – mieszkańcy biorą udział w przedstawieniach teatralnych, przygotowaniach akademii, niektórzy grają na instrumentach, organizowane są wyjazdy do teatru jak również występy artystów na terenie Domu. W jej ramach mieszkańcy pod opieką terapeutki przygotowują przedstawienia np. z okazji Dnia Kobiet, jasełka dla pracowników naszego Domu.

– Zajęcia plastyczne a wśród nich rysowanie, kolorowanie, malowanie, lepienie, wyklejanie, wycinanie, modelowanie w glinie i plastelinie. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną terapeutkę, odbywają się według ustalonego planu, forma zajęć dostosowana jest do możliwości każdego z uczestników. Na tych zajęciach terapeutycznych powstaje wiele prac, które wystawiane są w konkursach, a także kartek i innych ozdób okolicznościowych.

– Zajęcia sportowe. Formą terapii w postaci zajęć sportowych objęci są wszyscy mieszkańcy Domu. Posiadamy własne boisko sportowe do gry w piłkę nożną, siatkówkę, a dla mniej sprawnych mieszkańców do dyspozycji jest plac rekreacyjny, huśtawki, piaskownica. Do dyspozycji są również rowery. Odbywają się rajdy rowerowe według harmonogramu. Posiadamy także rowery trójkołowe dostosowane do potrzeb osób mniej sprawnych fizycznie. W każdy piątek chętni mieszkańcy korzystają z treningów piłki ręcznej i piłki nożnej, które odbywają się na Hali Sportowej w Zawadzkiem. Mieszkańcy uczestniczą także w treningach: kręgle w Myślinie oraz pływania na krytym basenie w Dobrodzieniu. Zajęcia i wyjazdy w tym kierunku prowadzi instruktor sportu.

Ponadto mieszkańcy naszego Domu zrzeszeni są w sekcji Olimpiad Specjalnych „Leśne Skrzaty”, do której należy obecnie 49 mieszkańców Domu. Nasza sekcja przygotowuje osoby niepełnosprawne do różnego rodzaju olimpiad i mityngów sportowych. W ramach tej Sekcji organizowane są regularne treningi wybranych dyscyplin sportowych (lekkoatletyka, jazda na wrotkach, bowling, piłka nożna, tenis stołowy, kolarstwo, pływanie, trening aktywności motorycznej dla najmniej sprawnych). Bardzo często sportowcy z Sekcji biorą udział w zawodach sportowych regionalnych i ogólnopolskich oraz innych imprezach ujętych w harmonogramie imprez. 

W naszym Domu działa także druźyna harcerska „Leśni ludzie”,która liczy 14 harcerzy. Uczestniczą oni w imprezach organizowanych przez ZHP wraz z pełnosprawnymi drużynami harcerskimi Śląskiej Chorągwi. Uczestniczą też w imprezach organizowanych na terenie gminy i powiatu. W roku ubiegłym były to m.in..: rozpoczęcie roku harcerskiego – impreza własna, udział w orszaku Trzech Króli, udział w Drodze Krzyżowej, udział w obchodach Święta Konstytucji 3 Maja, organizowanie Festynu św. Jana de La Salle, udział w Święcie Drzewa organizowanym przez Nadleśnictwo Zawadzkie, udział w obchodach Święta Niepodległości, udział w odebraniu Światełka Betlejemskiego na Jasnej Górze i przekazanie go do władz samorządowych, stowarzyszeń i innych instytucji z terenu powiatu.

Przy DPS Zawadzkie od 2008 roku zarejestrowane jest także Koło PTTK Wydra. Jego członkami jest 12 mieszkańców domu i 6 pracowników. W 2014 roku mieszkańcy brali udział w wielu imprezach turystycznych: wycieczkach górskich, rajdach rowerowych i pieszych.

Zajęcia z psychologiem prowadzone przez zatrudnionego psychologa. W zakres zajęć wchodzą: terapia indywidualna, relaksacja, badania psychologiczne, poradnictwo psychologiczne. Zajęcia odbywają się według harmonogramu. W 2014 roku regularną formą terapii objętych było 23 mieszakńców, a doraźną wszyscy.

Hortiterapia, ogrodoterapia – leczenie za pomocą ogrodów. Terapia prowadzona jest przez Brata wolontariusza – ogrodnika. W hortiterapii wykorzystuje się pracę fizyczną. Terapia ta polega na urządzaniu ogrodów przez mieszkańców, którzy uczestniczą w uprawie i pielęgnowaniu roślin. Wpływa to pozytywnie na ich samopoczucie i proces rehabilitacji. Uczestnicząc w pracach ogrodowych i pozostając w kontakcie z przyrodą stają się pełnoprawnymi, współodpowiedzialnymi członkami wspólnoty opiekującej się ogrodem.

W ramach uczestnictwa w terapii zajęciowej 6 mieszkańców naszego Domu, nadal w 2014 roku, było uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej, które posiadają pracownie: techniczno-modelarską, gospodarstwa domowego, rękodzieła artystycznego, tkacka, hodowlana, ogrodnicza, wikliniarska.

W roku 2014 dla mieszkańców Domu zorganizowane zostały różne imprezy integracyjne, które odbywały się na terenie Domu jak i poza nim ( mikołajki, zabawy karnawałowe) oraz jednodniowe wycieczki (wyjazdy do gospodarstw agroturystycznych, kina, ZOO, wyjazd dla 66 osób do Wesołego Miasteczka w Chorzowie). Jak co roku na terenie DPS odbyła się „Majówka pod rododendronem”. Impreza ta integruje mieszkańców DPS Zawadzkie, uczestników WTZ Zawadzkie oraz innych gości z zaprzyjaźnionych DPS-ów i WTZ-ów, wolontariuszy okolicznych szkół i zaproszonych mieszkańców gminy..

Dom świadczy usługi religijne. Mieszkańcy mogą uczestniczyć w katechezie, korzystać z posługi kapłana, uczestniczyć w Mszy Świętej odprawianej w kaplicy na terenie Domu.

Dom zapewnia dostęp do edukacji i do zajęć rewalidacyjno -wychowawczych. Przy Domu Pomocy Społecznej działa Zespól Szkól Specjalnych. 

Wszelkie usługi na rzecz mieszkańców Domu były wykonywane przez wykwalifikowaną kadrę, uwzględniającą w swoich działaniach godność człowieka, poszanowanie praw osobistych i wolności, nadanie Domowi charakteru rodzinnego i prywatnego.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: