Rok 2012

Adwent to okres oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa. Każda kolejna świeca zapalana na wieńcu adwentowym przybliża nas do Świąt Bożego Narodzenia. Ten czas, który pozostał nam do Świąt wykorzystajmy na przygotowania naszych domów i serc.

A potem, gdy nadejdzie ten czas, zaśpiewajmy, jak w pięknej, znanej piosence, że:

Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy

Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory

Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich

Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski.

Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku

Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku

Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem

Dzień, piękny dzień, dziś nam rok go składa w darze.

Niebo ziemi, niebu ziemia

Wszyscy wszystkim ślą życzenia

Drzewa ptakom, ptaki drzewom

Tchnienie wiatru płatkom śniegu

Wszyscy wszystkim ślą życzenia

A gdy wszyscy usną wreszcie

Noc igliwia zapach niesie

Wszystkim mieszkańcom i pracownikom Domu Pomocy Społecznej w Zawadzkiem, uczestnikom i pracownikom Warsztatów Terapii Zajęciowej, wszystkim wspomagającym i odwiedzającym nasz Dom, rodzinom mieszkańców oraz każdemu z osobna składamy gorące życzenia bożonarodzeniowe i podziękowania za współpracę i pamięć w mijającym 2013 roku. 

6 grudnia 2013 – Mikołaj w DPS Zawadzkie

Dziś w naszym Domu zawitał Św. Mikołaj. Wraz z nim przybył diabeł no i aniołek oraz pomocnik Św. Mikołaja. Wszyscy mieszkańcy Domu pewnie wyczuwali wizytę Mikołaja, bo od samego rana na grupach panowała szczególna atmosfera. Mikołaj miał bardzo dużo pracy, bo musiał rozdać ponad 100 prezentów, ale dzięki swoim pomocnikom zdążył przed nocą. Na szczęście tez diabeł nie musiał użyć swojej rózgi. W galerii naszej strony znajdują się pamiątkowe zdjęcia z tegorocznej wizyty Mikołaja w naszym Domu.

28 listopad 2013 – Zabawa andrzejkowa

Niedługo andrzejki – z tej okazji odbyła się w naszym DPS zabawa andrzejkowa. Wszyscy mieszkańcy DPS, którzy tylko czuli się na siłach przybyli na imprezę, która odbyła się 28.11.2013 w godzinach popołudniowych. Odpowiednia muzyka, poczęstunek, świetny humor – niczego nie brakowało. Dodatkowo na zaproszenie przyjechały podopieczne DPS w Czarnowąsach. Choć impreza trwała kilka godzin, to ten czas minął bardzo szybko. Oby wszyscy mogli się znów spotkać na takiej zabawie w takim składzie. 

09 październik 2013 – X Regionalny Mityng Jazdy Konnej OS – Opole -Bierkowice

Dom Pomocy Społecznej wraz z Klubem Olimpiad Specjalnych „Pantery” w Czarnowąsach zorganizowały dziś Mityng jazdy Konnej. W zawodach wzięło udział 4 podopiecznych Domu. Każdy zawodnik mógł startować maksymalnie w trzech konkurencjach na poziomie swojej klasy, a były to: ujeżdżenie, bieg z przeszkodami, ósemka, sztafeta. W galerii strony można zobaczyć także dyplom uzyskany przez naszą sekcję.

05 październik 2013 – X Ogólnopolski Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych

Dziś 5 mieszkańców naszego Domu zrzeszonych w sekcji Olimpiad Specjalnych Leśne Skrzaty uczestniczyło w mityngu pływackim organizowanym w Kędzierzynie Koźlu. Płynęli oni na dystansie 25 metrów stylem dowolnym z czasem od 44 sekund do 58 sekund. Niezależnie jednak od zajętych miejsc, zawody sprawiły mieszkańcom wiele radości.

20 wrzesień 2013 – Wyjazd gr.IV do ZOO Opole

W dzisiejszy piątek podopieczni gr. IV byli w opolskim Zoo. Zdjęcia z tej wycieczki można zobaczyć w galerii naszej strony.

18 wrzesień 2013 – XI Integracyjny Dzień Godności

Dziś 5 mieszkańców naszej sekcji sportowej „Leśne skrzaty” brało udział w jedenastym już integracyjnym Dniu Godności, który organizowany jest zawsze na kozielskim rynku. Na imprezie można było startować w 4 konkursach:

 • Plastycznym pn. Mój ulubiony sport

 • Muzycznym: Mini Playback i konkurs piosenki

 • Konkurs na największą ilość plakietek z zawodów OS

 • Loteria fantowa.

  Dodatkowo był gorący posiłek i słodki poczęstunek. W galerii strony zdjęcia z Dnia Godności.

14 wrzesień 2013 – Odpust w Kaplicy Podwyższenia Krzyża Św. w Domu Pomocy Społecznej w Zawadzkiem

Dziś w Kaplicy naszego Domu Odpust. Tradycyjnie w godzinach popołudniowych odbyła się Msza Św. z udziałem gości, a później uroczysty obiad. W galerii strony zdjęcia z tego dnia.

4-6 wrzesień 2013 – Wycieczka do Zakopanego

Nasze Polskie Tatry są górami, w które zawsze chętnie się wraca. W tym roku zawitali tam także uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zawadzkiem wraz z 10 mieszkańcami naszego Domu. Szlaki górskie nie są tam łatwe, szczególnie dla osób z niepełnosprawnością. Na szczęście, mimo późnego lata, pogoda dopisała wyśmienicie, także nawet na dole można było zobaczyć wszystkie zarysy polskich szczytów. Podopieczni naszego Domu oraz uczestnicy Warsztatów przywieźli wiele pamiątkowych zdjęć. W planie wycieczki zrealizowano:

        wjazd i zjazd kolejką na Gubałówkę,

 • Stary Kościółek na ul.Kościeliska oraz Cmentarz na Pęksowym Brzyzku

 • podjazd pod Wielką Krokiew

 • wizyta w Izbie Regionalnej na prelekcji folklorystycznej

 • rejs statkiem wycieczkowym po Jeziorze Czorsztyńskim

 • zwiedzanie Zamku w Niedzicy

 • pobyt w Termach w Bukowinie Tatrzańskiej

 • w drodze powrotnej wszyscy zwiedzili także Kraków, a w nim m.in. Spacer

  Drogą Królewską od Placu Matejki do Rynku, Sukiennice, Wawel, promenadą

  nad Wisłą, zwiedzanie podziemi Rynku Krakowa.

  Wycieczkę zaliczamy do udanej:)

20-24 lipiec 2013 – Wycieczka do Pokrzywnej

Kolejny turnus za nami. Tym razem podopieczni grupy I, V, IX przebywali na wczasach w Pokrzywnej. Choć sam pobyt trwał tylko 5 dni, pogoda była wymarzona i znakomicie sprzyjała chodzeniu po pobliskich górach. Już niedługo będzie można zapoznać się ze szczegółami turnusu oraz zobaczyć zdjęcia z Pokrzywnej w galerii strony.

24 – 29 czerwiec 2013 – Wycieczka do Kiełkowic

Wakacje już prawie się zaczęły. Razem z nimi wyjazdy na wczasy. W dniach od 24 do 29 czerwca, 10 podopiecznych grupy IV wraz ze swoimi opiekunkami przebywało na wakacjach w miejscowości Kiełkowice. Kiełkowice to wieś położona na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w gminie Ogrodzieniec.

Upałów w trakcie pobytu nie było ale nie padał tez deszcz, co sprzyjało zwiedzaniu okolic.

Podczas wyjazdu mieszkańcy DPS zdołali zobaczyć Park Przygody Jura : Indianie i Traperzy, Park Miniatur w Ogrodzieńcu i piękną malowniczą Jurę Krakowsko-Częstochowską.

W Parku Przygody uczestniczyli w krótkim wykładzie o Indianach , potem nastąpiło zwiedzanie wioski Indiańskiej. Przewodnicy zorganizowali tam dla naszych mieszkańców różne konkursy, przy których chłopcy się nieźle bawili. Z Parku Przygody Jura każdy z uczestników wycieczki przywiózł zdjęcie pamiątkowe zdjęcie. Tak minął jeden z dni ich wakacyjnego pobytu.

Innym razem udało się im zwiedzić wspomniany już Park Miniatur w Ogrodzieńcu. Park ten zawiera makiety wszystkich zamków i warowni położonych na Szlaku Orlich Gniazd, m.in. Zamek Lipowiec w Babicach, zamek w Pieskowej Skale, Warownię w Morsku zwaną Zamek „Bąkowiec”, zamek w Ojcowie, Zamek Bobolice.

Poza tymi atrakcjami pozostał jeszcze czas na wędrowanie po okolicznych górach, wyżynach i okolicach. Choć szlaki nie są ciężkie trzeba było się jednak nachodzić, ale było warto zobaczyć tak wiele nowych miejsc.  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wyjazdu w galerii naszej strony. 

28 czerwiec 2013 r – Zakończenie roku szkolnego

Nadeszły wakacje. Dziś także uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych ukończyli kolejny rok szkolny. Po Mszy Św. nastąpiło rozdanie świadectw. Potem wszyscy rozeszli się do domów na długo wyczekiwany odpoczynek. Wśród uczniów ZSS jest także kilkunastu mieszkańców DPS Zawadzkie. Jeden z nich w tym roku został absolwentem szkoły. Pozostali spotkają się znów po wakacjach w szkolnych ławkach. 

21 czerwiec 2013 – wizyta misjonarza

W ostatnich dniach nasz Dom odwiedził brat Bogdan Fitio. Dla tych wszystkich, którzy dokładnie śledzą aktualności naszej strony -wiadome jest, że brat Bogdan w 2011 zawitał w naszym Domu. W Afryce brat przebywa już od 23 lat, z niewielką przerwą. W całym Camerounie jest 86 misjonarzy polskich. Obecnie brat Bogdan prowadzi swoją misję w diecezji Doume Abong-Mbang, prowadzonej przez ks.biskupa Jana Ozga-Polaka. Jego misja odbywa się w Lomie. Tam zajmuje się edukacją dzieci. Szkoły znajdują się w różnych wioskach, w większości w wiosce Baka. Ogólnie we wszystkich punktach szkolnych znajduje się 680 dzieci. Życie tutejszych ludzi nie jest łatwe. To co dla nas jest oczywiste, niezbędne i jest podstawą naszego funkcjonowania – dla dzieci i dorosłych mieszkających w Camerounie jest często nieosiągalne. Dzięki pomocy Unii Europejskiej w kilku wioskach udało się wybudować studnie.

Najważniejsze jednak co tutaj robimy to dajemy nadzieję na lepsze jutro-opowiada brat Bogdan- bo potrzeby finansowe jak i duchowne są tutaj wciąż bardzo duże.

Każdy z nas kto chciałby pomóc misjonarzom może ofiarować pomoc duchową i materialną.

Poniżej zamieszczamy ulotkę, w której znajduje się kilka słów o misjach. Znajduje się tam także deklaracja patrona misyjnego. Zawiera ona opis jak dokonać patronatu misyjnego oraz jak wysłać ofiarę finansową.

1a 11

18 czerwiec 2013 – Powitanie lata

Dziś festyn „Powitanie lata” w DPS Czarnowąsy. Od rana kilku naszych mieszkańców czekało już w napięciu na wyjazd do Czarnowąs. Impreza była wielka, bo oprócz 120 mieszkanek DPS-u w Czarnowąsach, byli także chłopcy z DPS Kadłub oraz 7 naszych wychowanków.

W planie programu były: występ zespołu Biedronki, para taneczna prezentująca taniec towarzyski oraz tańcząca grupa młodych ludzi. Zabawa zaplanowana była od 9 do 17. Jednak przy 35 stopniowym upale jaki dziś nam towarzyszył nasi mieszkańcy nie dali rady tak długo się bawić. Poza kilkoma przerwami na konkursy, obiad i lody tańczyli prawie cały czas. Wszyscy wrócili opaleni, ale i pozytywnie zmęczeni.

Bardzo dziękujemy DPS-owi w Czarnowąsach za zaproszenie i tak udaną zabawę. 

13 czerwiec 2013 – IV Regionalny Turniej w Bocce

Dziś pogoda szczególnie dopisała, z czego bardzo się cieszymy, bo podopieczni naszego Domu właśnie wrócili z IV już Regionalnego Turnieju Olimpiad Specjalnych Bocce. Gra odbywa się na boisku. Używa się do niej kul z metalu, drewna lub plastiku i mają kształt sfery. Mecz rozgrywają między sobą dwaj gracze, dwie drużyny dwuosobowe, trzyosobowe lub czteroosobowe. Partię rozpoczyna losowo wybrana drużyna wyrzuceniem mniejszej kuli z jednego końca boiska do obszaru o długości 5 m do przeciwległego końca boiska. Jeżeli drużyna dwukrotnie nie umieści małej kuli w odpowiednim miejscu, drużyna przeciwna ma prawo położyć ją w dowolnym miejscu w wyznaczonym obszarze. Następnie drużyna, która jako pierwsza rzucała małą kulą wyrzuca swoją kulę. Drużyna przeciwna rzuca swoje kule do momentu, w którym jej kula będzie najlepsza, lub do momentu, w którym wyrzuciła ona swoje cztery kule. Punkty otrzymuje drużyna, której kula znajduje się najbliżej małej. Gra toczy się zwykle do 11, 12 lub 13 zdobytych punktów.

Organizatorem tego Turnieju był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Prudniku. Każda drużyna składała się z 4 zawodników. Zawody były przeprowadzone w konkurencjach: debel – drużyna dwuosobowa oraz zawody drużynowe – cztery osoby. Podział na grupy odbywał się przez zmodyfikowane rozgrywki, tzn. Każdy zawodnik z drużyny rzucał kulą do palliny umieszczonej 30,40,i 50 stóp od linii rzutów. Sędzia zapisywał odległości trzech najbliżej położonych względem palliny kul. Rozgrywki zostały przeprowadzone w grupach 3-4 zespołowych, każdy z każdym. Sekcja „Leśne skrzaty” reprezentowała nasz Dom na turnieju w składzie 4-osobowym. 

30 maj 2013r. – Uroczystość Bożego Ciała

Od XIII wieku Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwaną potocznie Bożym Ciałem. W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem. Procesja zatrzymuje się kolejno przy 4 ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty 4 Ewangelii. W naszym Domu także obchodzone były te uroczystości. Najpierw odprawiona została Msza Św., a następnie wierni udali się w procesje do 4 ołtarzy, znajdujących się na terenie DPS. O przygotowanie i wystrój ołtarzy zadbali bracia szkolni wraz z opiekunami i mieszkańcami DPS. Procesja odbyła się mimo chłodu i ulewnego deszczu. 

23 maj 2013r. – Majówka pod rododendronem

Tradycją naszego Domu i WTZ-ów w Zawadzkiem stał się festyn „Majówka pod rododendronem”. Pomysł na jego powstanie związany jest z kwitnieniem rododendronów, które ozdabiają Pałacyk Myśliwski – DPS. Festyn organizowany jest przez WTZ Zawadzkie, przy współudziale DPS. Odbywał się on na boisku za Pałacykiem Myśliwskim.

W tym roku impreza odbyła się 23.05.2013r.. Wśród gości byli mieszkańcy DPS Zawadzkie, uczestnicy WTZ Zawadzkie oraz mieszkańcy i uczestnicy zaprzyjaźnionych DPS-ów i WTZ-ów.

Obawialiśmy się o pogodę , ale mimo chłodu i braku słońca, i tak każdy bawił się w „ ciepłym nastroju”. Na boisku rozłożony był duży namiot, pod którym można było się skryć przed chłodem oraz przysiąść i zakosztować pyszności przygotowanych przez organizatorów. Tradycyjnie były pieczone kiełbaski, bigos, sałatki, inne ciepłe dania oraz wiele pysznych ciast.

Całą majówkę rozpoczęliśmy od Mszy Św. o godz. 9.00. Potem już tylko tańce i zabawy, aż do godz. 15.00. Przez cały czas przygrywał zespół Synteza. Oprócz tego swoimi umiejętnościami tanecznymi pochwalił się także zespół Tęczowe Marzenie (złożony z uczestników WTZ i uczniów ZSS). Kilku najodważniejszych mieszkańców DPS oraz uczestnicy WTZ Zawadzkie odważyli się na solowy występ i zaśpiewali wybraną przez siebie piosenkę.

W ten sposób mamy za sobą kolejną udana majówkę.

W imieniu DPS jak i wszystkich mieszkańców Domu składamy gorące podziękowania na ręce Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zawadzkiem, zespołu Synteza, wszystkich sponsorów i darczyńców oraz wszystkich, którzy przyłożyli się do organizacji imprezy. 

15 maj 2013 – Turniej Piłki Nożnej OS – Kędzierzyn-Koźle

W dniu wczorajszym 7 mieszkańców DPS uczestniczyło w meczu piłki nożnej OS w Kędzierzynie Koźlu. W rozgrywkach mogli brać udział zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną w stopniach lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim. Każda drużyna mogła składać się z 5 zawodników. Na podstawie gier obserwowanych, zespoły zostały podzielone na grupy o odpowiednim poziomie umiejętności. Spośród trzech sekcji, w klasyfikacji końcowej nasza drużyna „Leśne skrzaty” zdobyła I miejsce-gratulujemy i razem z nimi jesteśmy bardzo dumni.  

11 maj 2013r. – XXXII Zlot Śladami Dawnego Hutnictwa – Regolowiec -Zawadzkie

6 podopiecznych naszego Domu – uczestników PTTK „Wydra”w jedną z majowych sobót brało udział w rajdzie rowerowym zorganizowanym przez PTTK. Mimo, że pogoda nie była najlepsza, to dobre humory i tak dopisywały. W planie imprezy były także gry i konkursy oraz poczęstunek. W galerii strony zdjęcia z rajdu-zapraszamy. 

03 maj 2013r. – Święto konstytucji 3-go Maja

Kilku mieszkańców naszego Domu pod opieką brata Pawła w dniu dzisiejszym brało udział w obchodach Święta Konstytucji 3-go Maja w Strzelcach Opolskich. W galerii naszej strony można zobaczyć zdjęcia z tej uroczystości. 

24 kwiecień 2013r. – Regionalny Dzień Treningowy Programu Treningu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych

W Kędzierzynie-Koźlu 24.04.2013r. zorganizowano po raz kolejny MATP. Celem organizacji imprezy jest:

 • umożliwienie uczestnictwa w ruchu Olimpiad Specjalnych osobom z niepełnosprawnością intelektualną ze sprzężonym upośledzeniem aparatu ruchu oraz innym osobom , które do tej pory z różnych przyczyn nie mogły startować w zawodach Olimpiad Specjalnych.

 • Popularyzacja w/w programu jako programu rehabilitacyjnego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i podsumowanie efektów rehabilitacyjnych uzyskanych w czasie zajęć OS w regionach.

Z naszej sekcji udział brało 5 zawodników. 

Ogłoszenie – Aktywizacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji prowadzi kompleksowy program aktywizacji społecznej i zawodowej osób z wszystkimi niepełnosprawnościami. Więcej szczegółów w dziale: Fundacja.

22 kwiecień 2013r. – I Mityng pływacki osób niepełnosprawnych

W dniu 22 kwietnia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym zorganizowany został I Mityng Pływacki w Strzelcach Opolskich. Udział w nim brało 5 zawodników sekcji „Leśne skrzaty”.Wszyscy oni obrali styl dowolny i przywieźli całkiem niezłe wyniki z zawodów.

18 kwiecień 2013 – Turniej Bowlingowy

W dniu dzisiejszym 5 zawodników sekcji Leśne skrzaty-mieszkańców DPS Zawadzkie wyjechało do Myśliny na VIII Regionalny Turniej Bowlingowy. Turniej miała za zadanie popularyzację bowlingu jako dyscypliny sportu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz podsumowanie efektów szkoleniowych w czasie treningów i zajęć a także integrację ze środowiskiem. 

31 marzec 2013 – Niedziela Wielkanocna

W tym roku Wielkanoc nadeszła wyjątkowo szybko. Wielki Tydzień obchodziliśmy już od 25 marca. Triduum Paschalne szczególnie uroczyście świętowali także mieszkańcy naszego Domu. Przy przygotowaniach do Wielkiej Nocy pomagali na miarę swoich możliwości niektórzy mieszkańcy naszego Domu. Zadbali oni wraz z jednym z Braci o wystrój Kaplicy w DPS. Choć pogoda w zupełności nie przypominała Świąt Wielkanocnych, aura była wyjątkowo miła i ciepła. Mimo niepogody odbyły się wszystkie obrzędy związane z Wielkanocą: święcenie pokarmów, procesja Rezurekcyjna. I tak minęły nam kolejne dni Zmartwychwstania Pańskiego.

Najserdeczniejsze życzenia

pełnych wiosennej radości i nadziei Świat Wielkanocnych

życzy Dyrekcja, pracownicy oraz mieszkańcy

Domu Pomocy Społecznej w Zawadzkiem

wraz z Fundacją de La Salle  

24 marzec 2013 – Niedziela Palmowa 2013

W dniu 24 marca 2013 w Kaplicy naszego Domu świętowana była Niedziela Palmowa. Tradycyjnie odprawiona została Msza Św. na której poświęcone zostały Gałązki Palmowe. Tuż po niej, przed nami Wielki Tydzień.

11 luty 2013 – Zabawa karnawałowa w DPS Zawadzkie

W tym roku mieszkańcy DPS Zawadzkie bawili się na zabawie karnawałowej w swoim Domu. Na naszej stołówce bawili się wszyscy mieszkańcy Domu. Oczywiście jak to na karnawał przystało-poprzebierani. Różnorodność stroi można zobaczyć na zdjęciach w galerii naszej strony.

Zabawę uświetniał muzyką znajomy didżej, a na stołach pojawiły się smakowite przekąski a na zakończenie kolacja.

Poza tą wielką zabawą kilku naszych mieszkańców uczestniczyło także w zabawach karnawałowych wyjazdowych z Warsztatami Terapii Zajęciowej.

07 styczeń 2013 – Kolęda w DPS Zawadzkie

W parafiach trwają odwiedziny duszpasterskie. Także i w naszym Domu zwyczaj ten jest kontynuowany. W ten poniedziałek więc ksiądz Erwin Szczepanek odwiedził z Bożym Błogosławieństwem wszystkie grupy i wszystkich mieszkańców naszego Domu a także pobliskie Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz Zespół Szkół Specjalnych. Wszystkie pomieszczenia zostały więc pobłogosławione na ten 2013 rok.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s